Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

                                      | Ustaw jako startowa| Dodaj do ulubionych|Wyszukiwarka

 
..::MENU::..
 


 
 Strona Główna   
 
 Sucha Gora   
 
 Powstanie   
 
 Poczatki   
 
 Podzial   
 
 Miejsca   
 
 Galeria   
 
 Ksiega gosci   
 
 Linki   
 
 Humor   
 
 Mini slownik Slaski   


 
     
 
..::Sucha Góra::..
 

Rezerwat Segiet
Segiet to wzgórze, które było eksploatowane górniczo już od średniowiecza. Pozyskiwano tu srebro i ołów. Istniejące leje zapadliska, hołdy i szyby stanowią pozostałości po trwających tu blisko 800 lat robotach wykopaliskowych. Obecnie porośnięte są lasembukowym. Porastający szczyt Srebrnej Góry szczątkowy las bukowy jest pochodzenia naturalnego. Buki tu rosnące sięgają do 30m wysokości. Są rozłożyste. Niektóre posiadają bardzo szerokie konary. Występujące tu osobliwe gatunki roślin i zwierząt od dawna przyciągały miłośników przyrody i naukowców.
Do ciekawych roślin dna lasu należą:
- barwnik,
- konwalia majowa,
- szerawik zajęczy,
- wilczełyka,
- kopytnik, i wiele innych.
Ogromnie powinniśmy się dieszyć, że natura obdarzyła nas takim pomnikiem przyrodniczym. Jest to skrawek cudownego lasu. Ma on powietrze, które korzystnie działa na zdrowie człowieka. Las mimo wielu przeobrażeń jakie nastąpiły w wyniku gospodarczej działalności człowieka - jest ciągle jeszcz zespołem przyrodniczym o cechach naturalnych. Przewyższa pod tym względem kraj obraz polny czy łakowy i z tego powodu zawsze nęcący i urzekający człowieka.
Segiet ma wpływ na gospodarke wodną, wiatry i zmiany temperatury, chroni przed powodziami, degradacją i erozją gleb, przed hałasem. Daje natchnienie malarzom, poetom, pisarzom, artystom, schronienie wojskom, a czasem ludziom prześladowanym.
Wychodząc z rezerwatu widzimy dużych rozmiarów krzyż stojący, jako votum wdzięczności na posesji państwa Kirsznioków.

Wiecej na
www.interpc.pl/~segiet/index.html