Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

                                      | Ustaw jako startowa| Dodaj do ulubionych|Wyszukiwarka

 
..::MENU::..
 


 
 Strona Główna   
 
 Sucha Gora   
 
 Powstanie   
 
 Poczatki   
 
 Podzial   
 
 Miejsca   
 
 Galeria   
 
 Ksiega gosci   
 
 Linki   
 
 Humor   
 
 Mini slownik Slaski   


 
     
 
..::Sucha Góra::..
 

Poczatki Suchej Góry


Wokół nazwy tej wioski, która od 1 lipca 1975 r. włączona została do Bytomia narosło wiele nieporozumień ale i ciekawych hipotez. Jedna z nich wiąże sie z mniejszymi niż w okolicy opadami atmosferycznymi. Druga mówi o braku wód gruntowych stanowiacych poważne utrudnienie przy eksploatacji tutejszych zasobów naturalnych. Trzecia, najbardziej zasadna, zwraca uwagę na bogate tu niegdyś złoża srebra, po ktorych wyczerpaniu, miejsce to, zwane wczesniej Srebrną Górą, opatrzono epitetem Sucha Góra.

Zdaje się nie ulegać wątpliwościa, że w dobie rozkwitu średniowiecza, już chyba w XII w., odkryto tu bogate pokłady galeny z dużą zawartością srebra. W wieku XV eksploatacja złóż uległa zahamowaniu. Jeśli wierzyć wspomnianej hipotezie, tu własnie z racji braku zagrożeń ze strony wód gruntowych zalewających szyby, wydobycie kruszcu trwało dłużej niż w innych rejonach ziemi bytomskiej, czyli poza połowę XIVw. Kilkaset lat później, już w XVIIIw. wyrosły tu znów szyby, jednakże dla eksploatacji rud cynku. czy jednak było ich aż 296, trudno z braku przekazów źródłowych orzekać.

Gdy pokłady krzuszcu były na wyczerpaniu hrabia Henckel von Donnersmack rozpoczął w pobliskim Radzionkowie, czyli w gminie, do której Sucha Góra należała, budowę kopalni węgla kamiennego. W 1877r. dała ona pierwsze tony węgla. Póżniej obok powstała drua kopalnia("Bytom")

Ta przydługa informacja o najstarszych kopalniach suchogórskich jest celowa, bo one niewątpliwie przyczyniły sie do rozwoju wioski, która zaistniała na mapie ziemi bytomskiej dopiero w 1773, a dokładniej 28 sierpnia tego roku, mocą decyzji władz pruskich. Zachowane ksiegi parafialne kościoła radzionkowskiego, do którego Sucha Góra do końca 1957r. należała, pozwaają poczynić pewne ustalenia w kwestii dynamiki demograficznej wioski na przestrzeni pierwszych 150 lat jej istnienia.