Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

                                      | Ustaw jako startowa| Dodaj do ulubionych|Wyszukiwarka

 
..::MENU::..
 


 
 Strona Główna   
 
 Sucha Gora   
 
 Powstanie   
 
 Poczatki   
 
 Podzial   
 
 Miejsca   
 
 Galeria   
 
 Ksiega gosci   
 
 Linki   
 
 Humor   
 
 Mini slownik Slaski   


 
     
 
..::Sucha Góra::..
 

Krzyże


Krzyż przy ul. Blachówka (drewniany)


Jak mówi historia krzyż ten powstał w 1852 roku. Pewnego dnia tego roku brama posesji Karola Kirsznioka była otwarta. Odprzęgnięte od koleb konie pobiegły galopem na znane sobie podwórze do poidła z wodą. W tym momęcie w otwartej bramie staneła 14 letnia córka Karola i została stratowana na śmierć przez galopujące konie. Długo opłakiwano jej śmierć, a rodzeństwo wciąż widziało jej przestraszoną śmierć. Odtąd każdorazowo, kiedy krzyż zbutwiał, rodzina Kirsznioków stawiała w tym samym miejsciu nowy . Tak jest do dnia dzisiejszego.

Krzyż przy ul. Galmanowa w alejach Parku Grota (żelbetonowy)


Krzyż ten trafił do parku za sprawą Ks. J. Knosały. Wcześniej stał na obecnej ul. Męczenników Oświecimia w Radzionkowie usunięto go w 1942 roku. W parku jest położony na niewielkim pagórku, który jest pozostałością po wyrobiskach górniczych.

Krzyż przy ul. Ks Prymasa Wyszyńskiego (kamienny)


Po wizerunku Ukrzyżowanego można sądzic ze pochodzi z odległej przeszłości ale jest w stosunkowo dobrym stanie. Każdego roku przy tym krzyżu stawiany jest ołtarz w Święto Bożego Ciała.

Krzyż przy ul. Strzelców Bytomskich (kamienny)


Ten krzyż został ufundowany przez parafian Suchej Góry w 1890 roku. W krzyżu umieszczona jest figurka Matki Boskiej Bolesnej. Pierwotnie był usytuowany w pobliżu kaplicy. W okresie między wojennym zostal z niewiadomych przyczyn przeniesiony w uroczystej procesji pod przewodnictwem księdza Knosały na obecne miejsce, to jest naprzeciwko stacji paliw przy ulicy Strzelców Bytomskich.